Enerji Tasarrufu

Geceleri ya da evden dışarı çıktığımızda evde açık unutulan elektronik aletler, televizyon, ışıklar, devamlı açık bıraktığımız bilgisayarlar faturalarımız için tam bir felakat fakat bunlara hepimiz zaten dikkat ediyoruzdur ya dikkat etmediklerimiz ?

Alt tarafı küçük bir ampul.. Alt tarafı fişte takılı unuttuğumuz şeyler.. Televizyonunve ev aletlerinin tam kapatılmadığınıda yanan küçük ışığı.. Televizyon kapalıyken açık kalan uydu alıcısı.. Buzdolabı kapağı 10 saniyecik daha fazla açık kaldı.. Odamızdan çıkarken geri döneceğimiz için açık bıraktığımız ışıklar

Küçücük bir kırmızı ışığın TV’de devamlı yanması bize ne fayda edebilir ki ? Sadece o kırmızı ışıklar yıllık ev başına ortalama 30 TL faturaları kabartmakta. Yıllık 30 TL nedir ki ? Bu kadar uğraşa değer mi ? Yazıyı bitirdikten sonra buna siz karar verin. Evimizde tasarruf yapabileceğimiz küçük o kadar çok ayrıntı var ki sadece kırmızı ışıklardan 30 TL tasarruf ettik, perdeleri kaloriferlerin önüne kadar indirmemek, kaloriferlerin önüne engel koymamak (mesela koltukları kaloriferlere yapıştırmamak), muslukların akıtmadığından emin olmak, duş alırken boşa su kullanmadığımızdan emin olmak (hem doğalgaz hemde su tasarrufu). Gece lambalarını çok gerekli değilse kullanmamak, elektronik aletleri fişe takılı bırakmamak, odamızdan çıktığımızda hemen dönecek bile olsak ışığı kapatmak, bilgisayarı kullanmayacakken açık bırakmamak kısa süreli bilgisayar başından kalkıyor isek bilgisayarı tasarruf moduna almak (hazırda beklek, hibernate vs.)..

Tasarruf edecek o kadar çok şey var ki, hangi birini aklımızda tutacağız hangi birini yapacağız ? Bence bu o kadarda zor değil, çünkü tasarruf kolaylıkla hayatımızda alışkanlık olacak şeyler. Prizlerin sökülmesi ya da anahtarlı prizlerin kapatılması, ışıkların kapatılması dikkat ettikçe göreceksiniz ki bir süre sonra hiç farkında olmadan zaten tasarruf yapıyorsunuz.

Her tasarrufu uygulayamayacak bile olsak tasarruf yapmalıyız, her ev yılda 500 TL tasarruf edemese bile yılda 50 TL tasarruf yaptığınızı düşünün. Türkiye’de 20 milyon konut var her bir konut yılda 50 TL tasarruf yapsa 1 milyar TL tasarruf demek. Araştırmalar çok daha fazla enerji tasarrufu yapılabileceğini gösteriyor ve bireyler bilinçlendirildikçe bu tasarruflar iş yerlerinde, tatillerde bir yaşam tarzı olarak benimsendikçe dünyada ne kadar enerji tasarruf edebileceğimizi siz düşünün.

Sadece tasarruf yaparak doğaya yapabileceğimiz katkı hayal ettiğimizden daha büyük

0

Yorum Ekle